Něco o nás


Kapela Modrý Houpačky vznikla koncem roku 1996. Kytaristé Jarda Pátek a Petr Kabátek se potkali při hraní na španělky v některé z libereckých hospod. Rozhodli se, že Jardovy písničky stojí za veřejné hraní, přizvali baskytaristu Davida Marečka, nacvičili během jednoho měsíce čtyři skladby a s nimi úspěšně prošli konkurzem na festival Zahrada 1997. Tak vznikly Modrý Houpačky neboli BlueSwings. Původní folkový projev nám ale, jak již je patrné z názvu, nestačil. Jarda měl pro své písně představu multi stylového hávu s výskytem prvků swingu, jazzu, blues, rocku, funky a latinskoamerických rytmů. Proto jsme po roce rozšířili obsazení o zpěvačku Kristýnu Tomáškovou, Tomáše Devátého na bicí a Karla Schreibera na housle.

Hledání výrazu trvalo několik let, během kterých Kristýnu vystřídaly zpěvačky Jana Vašková (1 rok), poté Tereza Staňková (2 roky) a Petra vystřídal kytarista Honza Verl. V této sestavě jsme počátkem roku 2001 vydali první CD s názvem Demo (zvuk Michal Kadlec). Organizovali jsme pravidelný večer s názvem "Houpátek" v libereckém Experimentálním studiu a s podporou jejího dramaturga Pavla Havlíka jsme si na něj pozvali řadu hostů, z nichž k nejzajímavějším patřilo dánské jazzové trio Fuchsia.

Koncem roku 2001 převzala post zpěvačky Olga Lounová a sólovou kytaru začal obsluhovat Honza Frühwirt. V této sestavě jsme v roce 2002 vydali první oficiální CD s názvem Synkopy s griliášem (zvuk Martin Janský) a zúčastnili se řady nejrůznějších koncertů a akcí (festivalu Zahrada, koncertu Euroregionu Nisa na oslavu vstupu ČR do EU atd.). Během této doby převzal post sólového kytaristy Jakub Lenz. Kapelou se dále mihla řada dalších muzikantů většinou v roli stálejších hostů, z nichž otisk stopy zanechali Ivan Jecha z Pohromadě na Přehradě a saxofonisté Milan Buriánek a Vadim Horn. V roce 2005 jsme tuto etapu kapely ukončili odchodem Olinky a Kuby do pražských vod showbyznysu.

Poté jsme zkrátili název na Houpačky, zpívat začala Anička Bečvářová a na sólovou kytaru hrát a zpívat Vojta Šrut. V této sestavě (Anička odešla v roce 2011) jsme nahráli pár nových písniček. Několik dalších let nám zpívala Eva Římková a v roce 2015 jsme posledním koncertem skončili s hraním a defacto jsme se rozpadli na neurčito.

Po sedmileté pauze jsme se v roce 2022 sešli zpět s Jardou, Tomášem a Davidem, vrátili se k názvu Modrý Houpačky a se zpěvačkou Hankou Šukovou odehráli několik koncertů.

Současnost

Kuba nám po dvaceti letech zase připlul z Prahy zpět (po Nise se sklouzl až do Žitavy) a zpívá nám úžasná Claudie Rodriguez Čulíková, která s námi před mnoha lety hostovala. Takže kruhem se vše uzavírá, dobří holubi se vracejí a těšíme se na koncerty s Vámi :-)


Kontakt
David Mareček
777 665 140
{marecek(zavináč)houpacky.com}
X